O MNĚ

JardaK-6736Jmenuji se Jaroslav Klinský, na věk moc pyšný nejsem, ale co se dá dělat (ročník 1950). Fotit jsem začal dost pozdě (alespoň v porovnání s jinými) – někdy okolo 1978, kdy jsem si koupil první vlastní foťák – Praktica LTL3.  S ní jsem dělal nejprve černobílé fotky a později diapozitivy. Vyrábění černobílých fotek bylo obvykle jednou do roka, kdy bylo nafoceno několik filmů a stále žádné fotky. Tak mne manželka donutila k vyhotovení fotek – výhodou bylo, že tam, kde jsem pracoval, byla k dispozici vybavená fotokomora a v ní jsem pak trávil nějaké chvíle při úpravě fotek. Proto jsem přešel na barevné diáky a to trvalo několik let. U té Praktiky jsem měl jen základní objektiv 50/1.8.

Lákalo mne něco, kde by bylo možné si focený předmět nějak přiblížit. Tak jsem koupil nový přístroj, ale ještě na kinofilm. Ten měl již žádaný zoom. Někdy okolo roku 2000 jsem si pořídil první digitál – Olympus 750UZ. Ten již zoom měl docela slušný. Ale jak šel čas a jeho používáním byla opět nutná výměna – nejprve jsem uvažoval o novějším Olympusu, ale v prodejně mi doporučili použitého Canona EOS 350D. Po zjištění recenzí na tento stroj jsem ho nakonec koupil – to bylo v létě 2007. Ale jak vzrostly nároky na focení, začal jsem uvažovat o něčem novém – nakonec zvítězil Canon EOS 50D, který jsem koupil v r. 2008.  Postupně jsem dokoupil různé objektivy, filtry, drátovou spoušť a další blbůstky – nezbytné k životu fotografa.

Postupně přibývalo práce s focením, v roce 2014 se zúročila propagace, protože začaly přibývat zakázky na focení. Vzhledem k okolnostem jsem byl nucen pořídit na konci června nový přístroj – Canon 5D MarkIII. Protože jsem o něm uvažoval již dříve, tak objektivy jsem si pořizoval tak, abych je využil i u tohoto stroje.

Foťák tvoří mého společníka na cestách – k zachycení krás okolo nás. Tím se dostávám k tomu, co mne baví fotit – určitě to jsou krajiny – od rovin po hory, řeky i potoky.

Líbí se mi dívat se na detaily –  k tomu používám objektiv 100/2.8. Rád fotím večerní fotky – hlavně Hradec, ale nebráním se i focení u sousedů v Pardubich, ale i jinde, kde se třeba dostaneme s manželkou.

Dřív jsem měl problém s focením lidí, ale to postupně přestalo a nyní se mi to líbí. Dostávám se k tomu při focení různých akcí – fotky z nich jsou uvedeny v mé galerii. Focení lidí si také užívám při focení vnoučat.

2 komentáře u „O MNĚ“

  1. Dobrý den pane Klinský. Spojila jsem se s Vámi už minulý rok ohledně kalendáře Hradce Kralove na tento rok. Chtěla jsem se zeptat, zda budete vydávat nástěnný kalendář na rok 2022? Pan Hrůza, od kterého jsme kalendáře mívali, ani tento rok mít nebude. Děkuji za odpověď Kratochvílová Vlasta Liberec

    1. Vlasto, poslal jsem Vám mail s fakturou, ale už je to několik dní a bez Vaší reakce. Spíše mi pošlete do mailu Vaše telefonní číslo a zavolám, abychom se domluvili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít